O filmu ,,Mume"

21. června 2008 v 20:09 | Dany |  Mumie
Dobrodružství z prostředí 20. let minulého století, které se prolíná s tajemnými silami starověkého Egypta.

Předem bych chtěla zabránit komentářů pohotových čtenářů, kteří si všimli, že jsem Mumii zařadila mezi historické filmy. Film jako takový totiž žádné historické téma nezpracovává, přesto je zajímavý díky námětům, které hledá v historii starověkého Egypta. Ale pozor. Přestože se zdá, že některé postavy jménem odpovídají skutečným historickým postavám, scénaristé si jejich jména jen vypůjčili a s osobami ve filmu nemají nic společného. Tak například Imhotep byl ve skutečnosti vysokým hodnostářem a nejvyšším knězem za dob Džosera a dokonce sám projektoval výstavbu známé Džoserovy pyramidy. Panvník jménem Sethi, jenž je ve filmu zavražděn, opravdu v dějinách Egypta panoval a to během 19. dynastie. A co se týče Anck-su-Namun, filmaři si v jejím případě jen trochu pohráli se jménem slavné královny a manželky Tutanchamona - Anchesenamon.
Film sklidil úspěch i kritiku. Mnozí se například dušovali ohledně zmíněné Knihy mrtvých: tento text podle nich neobsahuje, jak je zmíněno ve filmu, žádné kletby a čáry, které by měly oživit mrtvé. Tímto prohlášením ale utvrdili, že nikdy Knihu mrtvých nečetli - ta totiž skutečně obsahuje magická zaříkadla, aby oživila mrtvé...na Onom světě. Jediná (podstatná) chyba ve filmu je, že Kniha mrtvých nebyla tou opravdovou KNIHOU se zafixovaným textem, ale soubor kapitolek, říkadel a motliteb na sobě nezávislých (žádná Kniha mrtvých neobsahuje všechny tyto texty), které se zapisovaly na papyrus. Starověcí Egypťané knihu, jakou si dnes můžeme půjčit v knihovně, neznali.
Zbývá jen dodat, že film je velice oblíbeným pro zajímavý námět a přestože v něm mnoho historických souvistlostí nenaleznete, je příjemným odreagováním...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama